19. 7. 2022

Jak refinancovat hypotéku

Blíží se vám konec fixace úrokové sazby, potřebujete optimalizovat své splátkové výdaje nebo jste si sjednali hypotéku v době vysokých úrokových sazeb a chcete nižší úrok? Poradím vám jak na to.

První krok- zjišťování informací

„Vaše banka“

Při refinancování úvěru vždy doporučuji obrátit se na „svoji“ banku u které máte daný úvěr a požádat ji o zaslání nových podmínek. V případě refinancování úvěru ke konci stávající fixace úrokové sazby je potřeba vše provést v dostatečném předstihu (ideálně rok až půl roku předem). Pokud vám banka sdělí, že není možné s takovým předstihem sdělit nové podmínky, začněte se rozhlížet po nabídkách jiných bank. Totéž platí i pro refinancování v průběhu běžící fixace, kdy je možné úvěr s minimálními náklady (o nákladech spojených s refinancováním jsme psala v tomto článku) zcela refinancovat do jiné banky případně s bankou současnou podepsat dodatek ke stávající úvěrové smlouvě.

Při refinancování ke konci fixace je potřeba vše provést v dostatečném předstihu- ideálně rok až půl roku dopředu.

POZOR: Nepodepisujte úvěrové žádosti, pokud si nejste jistí, že k dané bance skutečně chcete přejít! K nové nabídce úvěrových podmínek není nutné v bankách podepisovat úvěrovou žádost! Podpisem úvěrové žádosti je nahlíženo do bankovních registrů a v případě, že u dané banky nakonec nezůstanete, budete muset nové bance doložit, že předchozí žádosti nebyly realizované = administrativní zátěž!

Oslovte hypotečního poradce

Hypoteční poradce má zpravidla vyjednané slevy na úrokových sazbách, je schopen zajistit odpuštění některých poplatků spojených s vyřízením úvěru (poplatek za odhad, zpracování úvěru aj.) případně kompenzovat některé správní poplatky (například poplatek hrazený katastru za vklad zástavního práva).

hypotecni kalkulacka
Jak pro vas pracuji pri vyrizovani hypoteky 2

Druhý krok- rozhodnutí

Zůstanete u své banky

Pokud se vám podařilo se stávající bankou dohodnout podmínky pro pokračování úvěru do dalšího fixačního období, pak stačí pouze bance sdělit, že dané podmínky akceptujete. Bance/bankám, u kterých jste přece jen podepsali žádosti, aby vám vystavili nabídku, oznamte, že úvěr nebudete realizovat (důležité, aby vám v registru žádost změnili na odstoupeno).

Budete refinancovat

Jestliže se vám nepodařilo se současnou bankou dohodnout na nových podmínkách, pak nezbývá než úvěr refinancovat do jiné banky. V tomto případě jako první požádejte banku o vyčíslení zůstatku úvěru ke splacení (pokud vše neřešíte tzv. „za 5 minut 12“ a máte dostatek času, než vám skončí fixace a zároveň refinancujete v době platnosti aktuální úrokové sazby, doporučuji mít ve vyčíslení časovou rezervu alespoň D+3 měsíce). Rovněž banku požádejte o vystavení příslibu k budoucímu vymazání zástavního práva k nemovitosti a zrušení vinkulace pojistného plnění z pojištění nemovitosti. Bance, kterou jste si vybrali oznamte váš záměr a sepište úvěrovou žádost.

Při refinancování doporučuji mít ve vyčíslení termín mimořádné splátky s časovou rezervou. Ideálně D+3 měsíce.

Krok třetí- příprava podkladů pro refinancování

Jakmile máte podepsanou úvěrovou žádost u nové banky, bude potřeba doložit také ostatní podklady, bez kterých žádost nelze posoudit.

Co budete potřebovat:

  • dva doklady totožnosti; v občance musí být uvedený váš rodinný stavy; pokud tomu tak není, pak navíc dokládáte výpis z evidence obyvatel,
  • kopii původní úvěrové smlouvy,
  • nabývací titul (kupní smlouvu) k nemovitosti, která slouží jako zástava a aktuální list vlastnictví,
  • potvrzení o příjmu na formuláři konkrétní banky a 3-6 posledních úplných výpisů z účtu, kam daný příjem chodí,
  • poslední výpis z úvěrového účtu anebo rovnou vyčíslení zůstatku ke splacení společně s příslibem budoucího výmazu zástavního práva,
  • souhlas původní banky s přistoupením nové banky na druhé místo v zástavě (bývá zpravidla součástí vyčíslení úvěru ke splacení),
  • fotografie současného stavu nemovitosti (interiér a exteriér) a
  • původní nebo nový (zpracuje si banka sama) odhad nemovitosti.

Krok čtvrtý- vše úspěšně proběhlo

Jakmile je úvěr splacen, je potřeba splnit ještě dodatečné podmínky ze smlouvy o úvěru (tzv. odkládací podmínky úvěru). Těmi nejčastějšími je doložení zápisu zástavního práva ve prospěch nové banky a doložení, že zástavní právo původní banky bylo vymazáno. K výmazu zástavního práva původní banky zpravidla obdržíte dokumenty do přibližně 30 dnů poté, co byl úvěr splacen a je potřeba je vložit na katastr, pokud tak nedělala přímo banka.

Anketa:

[Total_Soft_Poll id = “4”]

Chcete mít přehled o tom, jaké jsou aktuální úrokové sazby a co nového se na finančním trhu děje nebo připravuje?

Jednou za měsíc posílám všem přihlášeným report z toho nejdůležitělšího, co se na trhu s hypotékami stalo, co se chystá a jaký bude další vývoj. Pokud vás tyto informace zajímají, přihlaste svůj email do příští rozesílky:

„Jsem hypoteční a finanční makléř. Umím vám pomoci s vyřízením financování vlastního bydlení i nákupu nemovitosti na investici, vyhledáním nemovitosti, tvorbou finanční rezervy a zajištěním.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

phone-handset linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram