Blíží se vám konec fixace úrokové sazby, potřebujete optimalizovat své splátkové výdaje nebo jste si sjednali hypotéku v době vysokých úrokových sazeb a chcete nižší úrok? Poradím vám jak na to.
Při refinancování úvěru vždy doporučuji obrátit se na „svoji“ banku u které máte daný úvěr a požádat ji o zaslání nových podmínek. V případě refinancování úvěru ke konci stávající fixace úrokové sazby je potřeba vše provést v dostatečném předstihu (ideálně rok až půl roku předem). Pokud vám banka sdělí, že není možné s takovým předstihem sdělit nové podmínky, začněte se rozhlížet po nabídkách jiných bank. Totéž platí i pro refinancování v průběhu běžící fixace, kdy je možné úvěr s minimálními náklady (o nákladech spojených s refinancováním jsme psala v tomto článku) zcela refinancovat do jiné banky případně s bankou současnou podepsat dodatek ke stávající úvěrové smlouvě.
Při refinancování ke konci fixace je potřeba vše provést v dostatečném předstihu- ideálně rok až půl roku dopředu.
POZOR: Nepodepisujte úvěrové žádosti, pokud si nejste jistí, že k dané bance skutečně chcete přejít! K nové nabídce úvěrových podmínek není nutné v bankách podepisovat úvěrovou žádost! Podpisem úvěrové žádosti je nahlíženo do bankovních registrů a v případě, že u dané banky nakonec nezůstanete, budete muset nové bance doložit, že předchozí žádosti nebyly realizované = administrativní zátěž!
Hypoteční poradce má zpravidla vyjednané slevy na úrokových sazbách, je schopen zajistit odpuštění některých poplatků spojených s vyřízením úvěru (poplatek za odhad, zpracování úvěru aj.) případně kompenzovat některé správní poplatky (například poplatek hrazený katastru za vklad zástavního práva).
Pokud se vám podařilo se stávající bankou dohodnout podmínky pro pokračování úvěru do dalšího fixačního období, pak stačí pouze bance sdělit, že dané podmínky akceptujete. Bance/bankám, u kterých jste přece jen podepsali žádosti, aby vám vystavili nabídku, oznamte, že úvěr nebudete realizovat (důležité, aby vám v registru žádost změnili na odstoupeno).
Jestliže se vám nepodařilo se současnou bankou dohodnout na nových podmínkách, pak nezbývá než úvěr refinancovat do jiné banky. V tomto případě jako první požádejte banku o vyčíslení zůstatku úvěru ke splacení (pokud vše neřešíte tzv. „za 5 minut 12“ a máte dostatek času, než vám skončí fixace a zároveň refinancujete v době platnosti aktuální úrokové sazby, doporučuji mít ve vyčíslení časovou rezervu alespoň D+3 měsíce). Rovněž banku požádejte o vystavení příslibu k budoucímu vymazání zástavního práva k nemovitosti a zrušení vinkulace pojistného plnění z pojištění nemovitosti. Bance, kterou jste si vybrali oznamte váš záměr a sepište úvěrovou žádost.
Při refinancování doporučuji mít ve vyčíslení termín mimořádné splátky s časovou rezervou. Ideálně D+3 měsíce.
Jakmile máte podepsanou úvěrovou žádost u nové banky, bude potřeba doložit také ostatní podklady, bez kterých žádost nelze posoudit.
Co budete potřebovat:
Jakmile je úvěr splacen, je potřeba splnit ještě dodatečné podmínky ze smlouvy o úvěru (tzv. odkládací podmínky úvěru). Těmi nejčastějšími je doložení zápisu zástavního práva ve prospěch nové banky a doložení, že zástavní právo původní banky bylo vymazáno. K výmazu zástavního práva původní banky zpravidla obdržíte dokumenty do přibližně 30 dnů poté, co byl úvěr splacen a je potřeba je vložit na katastr, pokud tak nedělala přímo banka.
[Total_Soft_Poll id = “4”]