17. 5. 2022

Zvyšování úrokových sazeb nabírá na rychlosti

Od začátku roku začalo postupné zvyšování úrokových sazeb v souvislosti s růstem inflace. Růst cen zaznamenaly všechny odvětví ekonomiky a nejvíce se projevili v cenách energií, stavebnictví a bydlení. Na vysokou inflaci reaguje ČNB zvýšením referenčních úrokových sazeb, která má za cíl zpomalit její růst. Aktuální referenční sazba, od které se odvíjí výše úroků úvěrů, je na hodnotě 5.75%.

Důsledky vyšších úrokových sazeb

V první řadě vyšší úroky zdražují úvěry, včetně těch hypotečních. Znamená to tedy zhoršení přístupu k financování pro podniky i jednotlivce. Růst sazeb je ale naopak dobrá zpráva pro ty, kteří mají peníze na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Ty tak na zvýšeném úročení vydělají více.

Problém vyšších úroků může nastat u klientů, kterým letos či v horizontu 1 roku končí fixace úrokové sazby a nestihli si zajistit nové podmínky s předstihem. Refinancování úvěru do jiné banky se ve většině případech nevyplatí a navíc díky regulaci ukazatelů DTI a DSTI u klientů starších 36 let, tak doporučuji se stávající bankou vyjednat dodatek k pokračování do dalšího období.

Při refinancování volte kratší fixaci, abyste mohli pružně reagovat na vývoj úrokových sazeb v horizontu následujících 2 let.

Tabulka níže názorně ukazuje, jak se zvýší splátka úvěru při různé výši úroku (splatnost 30let):

TIP: pro aktuální kalkulaci splátky můžete použít hypoteční kalkulačku.

Úroková sazbasplátka při úvěru 3.000.000,-
1,79%10.776,-
2,29%11.529,-
2,79%12.311,-
3,59%13.623,-
4,19%14.653,-
4,99%16.086,-
5,59%17.203,-
6,29%18.550,-
6,69%19.338,-

Prognóza České národní banky

Dle predikce ČNB vzroste inflace během nadcházejících měsíců až k 15 % a po zbytek letošního roku se bude nacházet na dvouciferných hodnotách. To bude odrážet pokračující zdražování plynu a elektřiny pro domácnosti a další zrychlení růstu cen potravin. ČNB očekává, že k poklesu inflace pod 10 % dojde začátkem příštího roku a ve druhé polovině roku 2023 se sníží do blízkosti 2% cíle. Jestliže se tak stane, pak lze, dle mého názoru očekávat v třetím čtvrtletí roku 2023 snížení úroků hypoték na úroveň kolem 3,5-4% a začátkem roku 2024 bychom již mohli být opět na úrovni kolem 2 – 2,5%. To vše za předpokladu, že nenastane nějaká další neočekávaná událost v zahraniční ekonomice.

cnb prognoza
zdroj: Zpráva o měnové politice jaro 2022, ČNB


[Total_Soft_Poll id=”3″]

Chcete mít přehled o tom, jaké jsou aktuální úrokové sazby a co nového se na finančním trhu děje nebo připravuje?

Jednou za měsíc posílám všem přihlášeným report z toho nejdůležitělšího, co se na trhu s hypotékami stalo, co se chystá a jaký bude další vývoj. Pokud vás tyto informace zajímají, přihlaste svůj email do příští rozesílky:

„Jsem hypoteční a finanční makléř. Umím vám pomoci s vyřízením financování vlastního bydlení i nákupu nemovitosti na investici, vyhledáním nemovitosti, tvorbou finanční rezervy a zajištěním.“
phone-handset linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram