30. 11. 2021

Proticyklická kapitálová rezerva, jaký bude její vliv na hypotéky?

Veškerá pozornost veřejnosti na výsledek jednání a případných vydaných opatření ČNB jsou směřována především k rozhodnutí, která se týkají oblasti měnové politiky- úrokové sazby. Co však zůstává v pozadí jsou opatření, která ČNB vydává v oblasti péče o finanční stabilitu- tzv. makroobezřetnostní politika. Jedním takovým nástrojem regulace je stanovení výše tzv. proticyklické kapitálové rezervy.

Co je proticyklická kapitálová rezerva?

Jde o jeden z nástrojů ČNB jak zvýšit odolnost finančního systému vůči rizikům spojeným s chováním bankovního sektoru v průběhu finančního cyklu, zejména s výraznými výkyvy v úvěrové dynamice, které zesilují cyklická kolísání ekonomické aktivity. Zjednodušeně se jedná o akumulaci bankovního kapitálu formou tvorby rezerv, které zvyšují odolnost bank vůči výkyvům trhu.

ČNB stanovuje sazbu této rezervy čtvrtletně, přičemž k prvnímu vyhlášení došlo 1. 10. 2014.

aktuálně uplatňovaná sazba: 0,50 %

sazba uplatňovaná od 1. 7. 2022: 1,00 %

sazba uplatňovaná od 1. 10. 2022: 1,50 %

sazba uplatňovaná od 1. 1. 2023: 2,00 %

Zdroj: ČNB

Jaký vliv má proticyklická kapitálová rezerva na hypotéky?

Podstatou proticyklické kapitálové rezervy je, jak bylo zmíněno, tvorba kapitálových rezerv. Tedy banky si musí „ukrojit“ ze svých zisků a tyto prostředky převést do rezerv. I přes to, že banky budou mít povinnost zvýšenou rezervu držet s časovým odstupem (od 1.1.2023), bude mít její zvýšení na úvěrový trh okamžitý vliv, protože se změní výnosnost úvěru z pohledu potřebného kapitálu. Proticyklická rezerva se totiž neaplikuje pouze na nové úvěry, ale platí na celkovou rizikovou expozici banky. Banky tak budou vědět, že i současný úvěr s delší splatností bude v budoucnu „potřebovat“ vyšší kapitál, což budou muset zohlednit v ceně úvěru. 

Znamená to tedy, že banky, které měly dosud uvolněné parametry posuzování úvěrových žádostí (vyšší než doporučené DTI, DSTI i LTV) velmi pravděpodobně zvednou vyhlašované úrokové sazby (uvolněnými parametry tak do svého úvěrového portfolia přijali větší poměr “rizikových” úvěrů). Vzhledem k tomu, že první zvýšení proticyklické kapitálové rezervy se mění od 1.7.2022, lze tedy očekávat zvýšení úrokových sazeb u některých bank již v následujících měsících.

Banky s uvolněnými parametry pro hypotéky:

BankaDTIDSTILTV
Hypoteční banka127090
Komerční bankanezohledňuje5090
Raiffeisenbank115090
Sberbank115090
Unicredit bankneuplatňuje; má vlastní výpočet90

Chcete mít přehled o tom, jaké jsou aktuální úrokové sazby a co nového se na finančním trhu děje nebo připravuje?

Jednou za měsíc posílám všem přihlášeným report z toho nejdůležitělšího, co se na trhu s hypotékami stalo, co se chystá a jaký bude další vývoj. Pokud vás tyto informace zajímají, přihlaste svůj email do příští rozesílky:

„Jsem hypoteční a finanční makléř. Umím vám pomoci s vyřízením financování vlastního bydlení i nákupu nemovitosti na investici, vyhledáním nemovitosti, tvorbou finanční rezervy a zajištěním.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

phone-handset linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram