Zamítnutí žádosti o úvěr je nepříjemné překvapení. Obzvláště v dnešní době koronavirové banky velmi výrazně přitvrdili při vyhodnocení příjmů a celkové bonity žadatelů o úvěr. Co tedy dělat, když vám banka žádost zamítne?
Určitě zapomeňte na bezhlavé obíhání bank s žádostmi o úvěr. Banky všechny vaše žádosti v registrech vidí a vidí také, jak to s vaší žádostí u jiné banky dopadlo. Čím více máte v registru zamítnutých žádostí anebo žádostí v procesu, tím více se snižujete své možnosti, že úvěr skutečně bude schválen.
Než se rozhodnete podat žádost znovu u jiné banky, je potřeba nejprve zjistit, co bylo důvodem zamítnutí. O důvodu zamítnutí banky nemají povinnost informovat, nicméně, pokud jste si na pomoc přizvali úvěrového poradce, ten vám většinou je schopen důvod zamítnutí sdělit a najít případně jiné řešení.
– nedostatečné příjmy, (řešením je důkladná finanční analýza cashflow a zbavení se špatných dluhů případně jejich konsolidace)
– nedostatečná zástava nemovitosti, (řešením může být dozástava jinou nemovitostí anebo případně dofinancování úvěrem ze stavebního spoření; pokud vyšla zástavní hodnota výrazně pod kupní cenu zvažte, zda takovou nemovitost skutečně chcete).
– negativní záznamy v registrech, (k řešení problému je potřeba znát stav registrů- ideálně výpisem z nebankovního a nebankovního registru a na základě stavu probrat s úvěrovým poradcem možnosti financování)
– rizikovost žadatele, tj. vysoký věk žadatele, žadatel s příjmy mimo EU, podnikání v kontroverzních oborech, žadatel s pracovní smlouvou, která neodpovídá požadavkům banky apd.
Informace o tom, že vám banka zamítla žádost o hypotéku je uvedena v bankovním registru, tj. banka tedy ví, u kterých předchozích institucí jste žádosti podali a v jakém stavu jsou (schválené, odstoupené, zamítnuté apd.).
– aktuální výše příjmu, z jaké činnosti tyto příjmy máte a jak dlouho
– aktuální výše finančních závazků– splátky a zbývající jistiny ke splacení
– jestliže již máte hotový odhad nemovitosti, pak i tento údaj
– upozornit úvěrového poradce na to, že jste již o úvěr neúspěšně žádal a co bylo důvodem zamítnutí.
TIP:
Určitě se vyplatí nechat si zpracovat nabídku od více bank a zároveň se nezapomeňte informovat o tom, za jakých podmínek je hypotéka schvalována a jaký bude následovat proces a co vše od vás bude potřeba doložit.
Dobry den, zadal jsme o Hypotéku pres finanční poradkyni 2x Komercni banka zamítla bez udani duvodu hned , Hypoteční banka napsala ,ze vidi ,ze jsme mel insolvenci jak je možné, ze to vidi kdyz uz je to 6 let po oddlužení chtěli vidět vsechny veci ohledně insolvence tak sem jel k soudu kde mi dali spis nafotit na to mi jen rekli,ze zamítnuto. Insolvenci jsme mel na 220tis splacenou ve 100% za necely 1.5roku… Zadali jsme s pritelkyni cisty prijem mame 60tis jeste rok mam splátku na auto 10tis. Chceme půjčit 3,8mil. Rucime bytem v hodnotě 4mil. Ma cenu jeste zadat u treti banky nebo doplatit auto a zkusit pak majitele bytu co nam byt chteji prodat na prodej dost spěchají
Dobrý den, obecně úvěr po ukončení insolvence lze řešit po uplynutí 4let; bohužel tím, jak jste opakovaně zadali žádosti v bankách a ty byly zamítnuté, vám situaci neulehčuje. Nicméně v prvé řadě je potřeba se žádostí o úvěr vyhnout těm bankám, které měli v insolvenci přihlášené své pohledávky (v podstatě, tyto banky vám přes interní záznam nebudou ochotné znovu půjčit); bonita na daný úvěr i se splátkou auta vychází dobře. Se správným komentářem k úvěrové žádosti by úvěr mohl projít (avšak ne v KB nebo CSOB).