28. 1. 2019

Jak zvolit fixaci úrokové sazby a vydělat na ní?

Váháte jakou fixaci u své hypotéky zvolit?

Fixace úrokové sazby znamená dobu, po kterou vám banka garantuje stejnou úrokovou sazbu hypotéky, jako jste dostali v době sjednání úvěru.

Na konci platnosti této doby (fixace) vám banka pošle návrh nového úroku do dalšího období splácení vaší hypotéky. Tento úrok už vzhledem k minulým extrémně nízkým sazbám, kterým už je konec, bude na 100% vyšší než jaký máte v aktuální smlouvě.

Novela zákona

Díky novele zákona o spotřebitelském úvěru (tedy i hypotéce) z roku 2016 je možné hypotéku kdykoliv zcela nebo z části splatit což dělá z dlouhodobých fixací úrokové sazby  velkou výhodu. S mimořádnou splátkou tak nemusíte čekat na konec fixace.

Dlouhé fixace (více jak 5let) je možné v současné době sjednat u většiny bank. Úroková sazba delších fixací je zpravidla vyšší než u fixací kratších. Nicméně při detailnějším pohledu se jedná o budoucí výhodu.

V současné době je možné sjednat fixaci úrokové sazby klidně i na celou dobu splatnosti úvěru (zde je potřeba víc počítat a zvážit výhody/nevýhody). Nejčastěji sjednávanou dobou fixace (po 5ti leté) je 8 a 10 let.


“Jak uspořit peníze i když splácíte hypotéku? V tomto infografu vám to ukážu.”

V příkladu vidíte, že pokud budete mít 5ti letou fixaci, tak pro následující období máte tři možné situace vývoje na trhu

  • Optimistický (úrok se nepohne, nebo jen minimálně)- oproti 10ti leté fixaci PRODĚLÁTE “JEN” 36.842,-.
  • Realistický (velmi pravděpodobně úrok vzroste)- oproti 10ti leté fixaci PRODĚLÁTE -262.586,-.
  • Pesimistický (pokud se na trhu něco hodně nepovede, z největší pravděpodobností to bude mít za následek krizi a růst cen obecně)- oproti 10ti leté fixaci PRODĚLÁTE – 491.669,-.

Pokud však máte 10ti letou fixaci (garanci) úrokové sazby, jako v tomto případě, pak jste na úvěru vydělali pravděpodobně téměř 270tis (popř. 500tis).


Jestliže ještě zvažujete, jakou délku fixace úroku zvolit, možná vám tento příklad pomůže. A kdybyste přece jen potřebovali spočítat konkrétní čísla, stačí mi napsat do messengera (vpravo dole na stránce) a můžeme se na to podívat:-)

finance

Chcete mít přehled o tom, jaké jsou aktuální úrokové sazby a co nového se na finančním trhu děje nebo připravuje?

Jednou za měsíc posílám všem přihlášeným report z toho nejdůležitělšího, co se na trhu s hypotékami stalo, co se chystá a jaký bude další vývoj. Pokud vás tyto informace zajímají, přihlaste svůj email do příští rozesílky:

„Jsem hypoteční a finanční makléř. Umím vám pomoci s vyřízením financování vlastního bydlení i nákupu nemovitosti na investici, vyhledáním nemovitosti, tvorbou finanční rezervy a zajištěním.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

phone-handset linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram