4. 10. 2018

Dražba nemovitosti

Jak koupit nemovitost v dražbě, na co se připravit a jaká jsou rizika?

Nízké ceny nemovitostí prodávaných v dražbách svádějí k nakupování. Samotná dražba je sice snadná, ovšem po vydražení mohou nastat problémy. Pro koho se nákup v dražbě hodí a na co je potřeba si dát pozor?

Většina dražeb dnes probíhá elektronicky. Stačí se zaregistrovat na jednom z portálů, který si lze vybrat na portaldrazeb.cz a podle instrukcí ověřit svoji totožnost. Následně se skládá dražební jistina. Samotná dražba pak probíhá anonymně. Jakmile dražba začne, přihazuje se dokud neuplyne vyhrazený čas. Minimální nutný příhoz je většinou předem daný.

Dražba může také probíhat za přítomnosti všech dražitelů, nicméně tuto formu začínajícím nedoporučuji. Při této formě se může lehce stát, že někdo z přítomných bude draženou nemovitost opravdu hodně chtít a nebude váhat vám, jako konkurentovi vyhrožovat.

Základní pravidla, než začnete dražit:

  1. Mějte připravenou dražební jistinu. Její výše se zpravidla odvíjí od vyvolávací ceny nemovitosti, tj. může být i v řádech statisíců.
  2. Budete potřebovat další hotovost pro případ, že dražbu vyhrajete. Pokud dostatečnou hotovost nemáte, je možné finance na úhradu dražební částky využít tzv. předhypoteční úvěr.
  3. Při elektronické dražbě si s předstihem zařiďte autentizaci dražitele- tedy ověřte svoji totožnost například na Czech Pointu.
  4. Před samotnou dražbou doporučuji, pokud je to možné, prohlídku místa nemovitosti nebo samotnou prohlídku nemovitosti, pokud je vám to umožněno.
  5. Pozorně si přečtěte dražební vyhlášku a dražební posudek.
  6. Musíte počítat s dalšími penězi na daň z nabytí (4%)

Vydražením nemovitosti se sice stáváte jejím majitelem, nicméně však musíte počkat ještě na nabytí právní moci výsledku dražby a zápis práva do listu vlastnictví. Do 15ti dnů se může protistrana odvolat.

Co se může stát po dražbě:

  1. Někdo může přeplatit vaši cenu vyšší nabídkou exekutorovi ještě po skončení dražby (tzv. Předražek).
  2. Po nabytí právní moci se posílá návrh na vklad práva do katastru nemovitostí- po tuto dobu zatím nesmíte s nemovitostí nijak nakládat.
  3. Po nějaké době (v řádu měsíců) dochází k zasedání u exekutora, který rozděluje peníze věřitelům. Pokud některý z nich s rozdělením nesouhlasí, může podat odvolání k soudu, který může trvat roky, během nichž nemůžete nemovitost prodat. Můžete v ní však bydlet nebo ji pronajímat.
  4. Musíte platit poplatky spojené s provozem nemovitosti.
  5. Nemovitost si co nejdříve pojistěte.
  6. Trvejte na vyklizení nemovitosti původními majiteli.

Koupě nemovitosti v dražbě může být velmi výhodná, musíte však mít dostatečné volné finanční prostředky a nesmíte příliš spěchat na její zabydlení (pokud odcházíte z nájmu, musíte mít časovou rezervu). Pokud nemovitost kupujete se záměrem ji po té znovu prodat, pak můžete počítat i se 100% ziskem během jednoho roku.


Uvažujete nebo již máte zkušenosti s nákupem nemovitosti v dražbě? Jestliže uvažujete nad nákupem nemovitost v dražbě a potřebujete poradit v oblasti předhypotečního úvěru, stačí mi jen napsat váš dotaz.

Chcete mít přehled o tom, jaké jsou aktuální úrokové sazby a co nového se na finančním trhu děje nebo připravuje?

Jednou za měsíc posílám všem přihlášeným report z toho nejdůležitělšího, co se na trhu s hypotékami stalo, co se chystá a jaký bude další vývoj. Pokud vás tyto informace zajímají, přihlaste svůj email do příští rozesílky:

„Jsem hypoteční a finanční makléř. Umím vám pomoci s vyřízením financování vlastního bydlení i nákupu nemovitosti na investici, vyhledáním nemovitosti, tvorbou finanční rezervy a zajištěním.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

phone-handset linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram