7. 2. 2019

Hypotéka na zkoušku

Vzít si hypotéku není zas takový problém,

horší je najít tu správnou nemovitost za rozumnou cenu. Asi jste už přemýšleli nad tím, jaké by to bylo neplatit nájem někomu jinému a místo toho si platit vlastní bydlení- bydlení, které bude jednou vaše a nebudete si muset na stáří dělat starosti, jestli vyjdete s příjmem.

Vzít si hypotéku je nicméně závazek na celý život (většinou tedy). Jak zjistit, jestli měsíčně zvládnete splátku hypotéky a další náklady spojené s provozem bytu/domu a své běžné výdaje?


Jaké náklady je potřeba uvažovat, kromě splátky hypotéky:

 • Zálohy na služby- voda, elektřina, plyn (500,-+1.200,-+1.500,-)
 • Platby do fondu oprav (v případě SVJ; případně tvorba vlastní rezervy na běžné opravy)- 1.700,-
 • Internet a televize 500,-
 • Pojištění bytu- 100,- měsíčně (1200 ročně)

Tj. celkem 5.500,-

Průměrný byt 3+1 (60m2) v krajském městě nyní stojí něco kolem 3.000.000,-. Pokud byste z vlastních prostředků dokázali složit 300tis, pak by hypotéka vycházela takto:

 • Výše úvěru 2.700.000,-
 • Splatnost 30let
 • Splátka 12.129,-

Dohromady (se splátkou hypotéky a nákladů za byt) byste tak za nové bydlení vydali měsíčně 17.629,-. Pokud v současném bydlení platíte nájem cca 9tis a za energie platíte zmíněných 5.500,-, zvýší vám tak náklady o 3.129,-

Zkuste si tyto peníze (rozdíl mezi současnými a budoucími výdaji) ukládat na spořící účet alespoň po dobu půl roku, abyste zjistili zda vám bude dělat tento výdaj potíže nebo jej zvládnete bez problémů odkládat. Na co byste měli myslet, než hypotéku začnete vyřizovat:

 • Před podáním žádosti o úvěr byste měli mít ideálně již vytvořenou rezervu ve výši minimálně tří až šesti měsíčních příjmů, na kterou sáhnete jen v nejhorším možném případě,
 • Měli byste mít kvalitní pojištění, ze kterého budete vy nebo vaše rodina čerpat v případě, že se vám něco stane,
 • Nemovitost byste si měli řádně projít, zkontrolovat hlavně technický stav- rozvody elektřiny, zda nejsou v bytě plísně, v jakém stavu jsou podlahy apod.,
 • Ptejte se sousedů, jak jsou spokojení s okolím domu, s bydlením v domě apd.,
 • Nepodceňujte ani právní stav nemovitosti- důkladně zkontrolujte, zda nejsou na nemovitosti věcná břemena, nájemní smlouvy a u pozemků zda se neplánuje v budoucnu nějaká výstavba (vyčtete z územního plánu) apd. (Bohužel ne vždy je možné všechny informace vyčíst z katastru nemovitostí a proto nezbývá nic jiného, než s pomocí právníka správně formulovat svá práva v kupní smlouvě).

Potřebujete vědět, na jakou splátku vychází hypotéka, abyste si mohli spočítat, o jakou částku se vám výdaje za bydlení zvýší? Objednat kalkulaci si můžete tady nebo mi stačí napsat zprávu na messengera (dole v pravo na stránce)

Chcete mít přehled o tom, jaké jsou aktuální úrokové sazby a co nového se na finančním trhu děje nebo připravuje?

Jednou za měsíc posílám všem přihlášeným report z toho nejdůležitělšího, co se na trhu s hypotékami stalo, co se chystá a jaký bude další vývoj. Pokud vás tyto informace zajímají, přihlaste svůj email do příští rozesílky:

„Jsem hypoteční a finanční makléř. Umím vám pomoci s vyřízením financování vlastního bydlení i nákupu nemovitosti na investici, vyhledáním nemovitosti, tvorbou finanční rezervy a zajištěním.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

phone-handset linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram