12. 1. 2019

Družstevní bydlení- má smysl?

Družstevní bydlení jako alternativa „vlastního“ bydlení bez hypotéky

Družstevní bydlení se začíná znovu hojně objevovat v realitních inzercích i nabídkách některých developerských projektů. Je to dáno také především regulacemi, které ČNB zavedla před koncem minulého roku v oblasti posuzování bonity žadatele o úvěr a „zastropování“ maximální možné výše  hypotéky, o kterou můžete jako klient požádat.

Díky těmto změnám už na hypoteční úvěr, obzvláště ve velkých městech, někteří klienti nedosáhnou a tak se hledá alternativa, jak se k vlastnímu bydlení dostat. (kalkulačku výpočtu bonity a informace o doporučení ČNB najdete v tomto odkazu).

Co vlastně družstevní bydlení je a v čem se liší od osobního vlastnictví?

nákup družstevního podílu

V případě osobního vlastnictví se stáváte vlastníkem nemovitosti. U družstevního bydlení je vlastníkem nemovitosti bytové družstvo a vy se stáváte jeho členem. Stáváte se tak tedy majitelem družstevního podílu v bytovém družstvu a máte tak právo užívat byt.

Spolu s poplatky za elektřinu, vodu, topení a podobně pak družstvu splácíte postupně i pořizovací hodnotu bytu. Po splacení pak dochází k převodu bytu do osobního vlastnictví. Výhodou družstevního bydlení je především jeho větší cenová dostupnost- při podpisu smlouvy vám stačí složit členský vklad, který zpravidla odpovídá 20-30 % z hodnoty bytu a zbytek splácíte v nájemném (obdobná výše, jako u hypotéky).

V případě koupě družstevního podílu se neprověřuje vaše bonita ani se nedokládají žádné výpisy z účtů ani jiné doklady, jako tomu je u vyřizování hypotečního úvěru. Další výhodou pak je, že můžete snadno své členství v družstvu prodat třetí osobě. Neplatí se zde žádná daň z nabytí nemovitých věcí a smlouva se ani nevkládá do katastru nemovitostí.

Díky těmto výhodám (oproti bankovnímu úvěru) začali developeři ve větším stavět družstevní byty.

Právě družstevní bydlení je vhodné pro ty z vás, kteří z nějakého důvodu nechtějí bance prokazovat svůj příjem nebo vám špatně vychází ukazatele DTI a DSTI.

Družstevní bydlení si nejčastěji pořizují singles (pořídíte si tak větší byt, než na jaký byste dosáhli s hypotékou), mladé rodiny (zpravidla na mateřské; odklad žádosti o hypotéku až na dobu po ukončení mateřské), starší páry (žádost o hypotéku je limitována věkem žadatelů) a OSVČ (u podnikatelů zpravidla vychází hodně nízký příjem v důsledku optimalizace daňového přiznání a tím je zásadně stížené schválení hypotéky v požadované výši).


 • Nemusíte prokazovat výši svého příjmu.
 • Byt si můžete pořídit v jakémkoliv věku.
 • Nestáváte se dlužníkem.
 • Nemusíte vyjednávat úrokovou sazbu.
 • Byt je možné převést do osobního vlastnictví (developerské projekty s tímto počítají).
 • Platíte zpravidla nižší platby za služby.

Jestliže nemáte vlastní prostředky v dostatečné výši na úhradu družstevního podílu, je možné tento vklad zafinancovat úvěrem ze stavebního spoření a to až do částky  800tis bez zajištění.

Základní rozdíly mezi osobním vlastnictvím a družstevním podílem

 Byt v osobním vlastnictví

 • Vaše vlastnictví je zapsáno v katastru nemovitostí.
 • Byt můžete kdykoliv a bez omezení prodat.
 • Při koupi bytu je povinnost uhradit 4% daň z nabytí.
 • Byt můžete bez omezení pronajímat
 • Neplatíte nájem.
 • Zařizujete si sami dodávku energií a platíte zálohy + případně splátku hypotéky, fond oprav apd.
 • Platíte daň z nemovitosti.
 • Byt můžete vnitřně upravovat i rekonstruovat.
 • Váš hlas v SVJ je dán velikostí vašeho bytu a podílu na společných částech domu.
 • Za dluhy SVJ ručíte v poměru velikosti svého podílu na společných částech domu.

 Družstevní byt

 • Vlastníkem bytu je bytové družstvo a vy užíváte byt v nájmu.
 • Bez souhlasu můžete pouze převést členský podíl.
 • Převod členského podílu je od daně z nabytí osvobozené.
 • K podnájmu potřebujete souhlas družstva.
 • Platíte nájem včetně všech poplatků za služby, správu domu, fond oprav, anuitu (podle velikosti vašeho bytu).
 • Daň z nemovitosti platí družstvo.
 • U rekonstrukce potřebujete souhlas družstva.
 • Jako člen družstva máte jeden hlas.
 • Družstvo zodpovídá za porušení svých závazků celým svým majetkem, tedy i „vaším“ bytem.

Máte dotaz k družstevnímu bydlení? Máte možnost odkoupit družstevní byt do osobního vlastnictví a potřebujete pomoc s hypotékou? Napište mi svůj dotaz- ráda vám vaše otázky zodpovím.

Chcete mít přehled o tom, jaké jsou aktuální úrokové sazby a co nového se na finančním trhu děje nebo připravuje?

Jednou za měsíc posílám všem přihlášeným report z toho nejdůležitělšího, co se na trhu s hypotékami stalo, co se chystá a jaký bude další vývoj. Pokud vás tyto informace zajímají, přihlaste svůj email do příští rozesílky:

„Jsem hypoteční a finanční makléř. Umím vám pomoci s vyřízením financování vlastního bydlení i nákupu nemovitosti na investici, vyhledáním nemovitosti, tvorbou finanční rezervy a zajištěním.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

phone-handset linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram