Družstevní bydlení se začíná znovu hojně objevovat v realitních inzercích i nabídkách některých developerských projektů. Je to dáno také především regulacemi, které ČNB zavedla před koncem minulého roku v oblasti posuzování bonity žadatele o úvěr a „zastropování“ maximální možné výše hypotéky, o kterou můžete jako klient požádat.
Díky těmto změnám už na hypoteční úvěr, obzvláště ve velkých městech, někteří klienti nedosáhnou a tak se hledá alternativa, jak se k vlastnímu bydlení dostat. (kalkulačku výpočtu bonity a informace o doporučení ČNB najdete v tomto odkazu).
V případě osobního vlastnictví se stáváte vlastníkem nemovitosti. U družstevního bydlení je vlastníkem nemovitosti bytové družstvo a vy se stáváte jeho členem. Stáváte se tak tedy majitelem družstevního podílu v bytovém družstvu a máte tak právo užívat byt.
Spolu s poplatky za elektřinu, vodu, topení a podobně pak družstvu splácíte postupně i pořizovací hodnotu bytu. Po splacení pak dochází k převodu bytu do osobního vlastnictví. Výhodou družstevního bydlení je především jeho větší cenová dostupnost- při podpisu smlouvy vám stačí složit členský vklad, který zpravidla odpovídá 20-30 % z hodnoty bytu a zbytek splácíte v nájemném (obdobná výše, jako u hypotéky).
V případě koupě družstevního podílu se neprověřuje vaše bonita ani se nedokládají žádné výpisy z účtů ani jiné doklady, jako tomu je u vyřizování hypotečního úvěru. Další výhodou pak je, že můžete snadno své členství v družstvu prodat třetí osobě. Neplatí se zde žádná daň z nabytí nemovitých věcí a smlouva se ani nevkládá do katastru nemovitostí.
Díky těmto výhodám (oproti bankovnímu úvěru) začali developeři ve větším stavět družstevní byty.
Právě družstevní bydlení je vhodné pro ty z vás, kteří z nějakého důvodu nechtějí bance prokazovat svůj příjem nebo vám špatně vychází ukazatele DTI a DSTI.
Družstevní bydlení si nejčastěji pořizují singles (pořídíte si tak větší byt, než na jaký byste dosáhli s hypotékou), mladé rodiny (zpravidla na mateřské; odklad žádosti o hypotéku až na dobu po ukončení mateřské), starší páry (žádost o hypotéku je limitována věkem žadatelů) a OSVČ (u podnikatelů zpravidla vychází hodně nízký příjem v důsledku optimalizace daňového přiznání a tím je zásadně stížené schválení hypotéky v požadované výši).
Jestliže nemáte vlastní prostředky v dostatečné výši na úhradu družstevního podílu, je možné tento vklad zafinancovat úvěrem ze stavebního spoření a to až do částky 800tis bez zajištění.
Máte dotaz k družstevnímu bydlení? Máte možnost odkoupit družstevní byt do osobního vlastnictví a potřebujete pomoc s hypotékou? Napište mi svůj dotaz- ráda vám vaše otázky zodpovím.