27. 4. 2020

Jak banky zpřísnily pravidla poskytování hypoték.

Jaká pravidla mají nově jednotlivé banky?

I přesto, že Česká národní banka uvolnila pravidla pro hypoteční úvěry (kontrétně zvýšení limitu DSTI z 45% na 50%, DTI zcela zrušila, LTV zvedla z 80% na 90%), banky při posuzování žádostí o úvěr spíše přitvrdily.

Většina uvedených opatření bank mají dočasný charakter a byly zavedeny průběžně v období od března 2020 ke dni, kdy píšu tento článek (27.4.2020)

Pro příjem z DP u (většiny) bank platí:

V období od 1. 1. 2020 do 30. 6. 2020 je bankami akceptováno daňové přiznání z předminulého roku (tj. 2018) nebo již na základě údajů za poslední zdaňovací období (tj. DP 2019), včetně dokladu o zaplacení daně z příjmu. Od 1. 7. do konce roku musí být již předkládáno DP za minulý rok (tj. DP 2019).

Moneta Money bank

Zrušila pravidla LTV maximálně 60% při pořizování nemovitosti za účelem pronájmu a to v případě, kdy v žádosti uvedete, že nemovitost pořizujete za účelem pronájmu, nebo že se jedná o vaši 3. a další hypotéku u jakékoli banky. NOVĚ tedy lze všechny úvěry na pořízení nemovitosti poskytnout až do výše 80% LTV bez ohledu na to, kolik hypotečních úvěrů/nemovitostí máte.

Banka aktuálně, až do odvolání, neposkytuje LTV 80%<.

Banka snižuje maximální výši DSTI na 40 %.

Hypoteční banka

Z důvodu vývoje situace ohledně pandemie způsobené virem COVID-19 a jejích možných dopadů do rizikovosti některých klientů došlo k přepočtení předschválených limitů.

Banka doporučuje schvalovatelům, aby posuzovali všechny příjmy žadatelů s vysokou mírou obezřetnosti, a to zejména s důrazem na vyhodnocení stability a trvalosti příjmů a také s přihlédnutím na charakter vykonávané profese žadatelů.

Nedoporučuje tak tedy schvalovat takové úvěry, které jsou většinově nebo zcela závislé na příjmu z  jednoho z níže uvedených oborů (více jak 50 % příjmů na úvěru plyne z tohoto odvětví).

–             Cestovní ruch (včetně ubytovacích služeb – airbnb, booking apod.)

–             Kulturní a zábavní činnosti

–             Letecká osobní doprava

–             Stravování a pohostinství

–             Ostatní dle aktuálních dostupných negativních informací

V současné době banka neakceptuje do bonity náhrady mzdy z titulu překážek na straně zaměstnavatele.

Banka aktuálně, až do odvolání, neposkytuje LTV 80%<

Raiffeisenbank

Banka aktuálně, až do odvolání, neposkytuje LTV 80%<

Banka neakceptuje příjem ze zahraničí a to žádné měně. Banka dále nepříjímá nové žádosti (stejně jako Sberbank).

mBank

Pro žádosti zadané od 1.4.2020 nejsou akceptovány následující příjmy:
– Příjmy na DPČ (s výjimkou zdravotníků a vědeckých pracovníků)
– Příjmy z krátkodobého pronájmu
– Podnikání, příjem ze zahraničí a pracovní poměr na dobu určitou v sektorech: cestovní ruch, hotelnictví, kultura, restaurace, bary (pohostinství), služby (osobní), automobilový průmysl.

Dále banka neposkytuje úvěry:
– Klientům, kteří mají aktivní žádost o odklad splátek
– Úvěry, které jsou regulované ČNB: LTV 80+ a překročené parametry DTI/DSTI

Česká spořitelna

Banka ruší poskytování úvěrů zaměstnancům cestovních agentur a kanceláří a veškerému odvětví činnosti s CZ-NACE kódem 79×xx. Poskytování úvěrů zaměstnancům na překážkách je možné až po ukončení překážek na základě potvrzení od zaměstnavatele nebo výpisu z účtu s připsanou plnou mzdou.

Po individuálním posouzení je možné získat 90% hypotéku.

Komerční banka

Na základě aktuálního rozhodnutí ČNB o uvolnění některých parametrů a limitů (LTV, DSTI, DTI) banka při posuzování nových hypoték zohledňuje tato nově upravená doporučení.

Týká se to především těchto změn:

  • LTV – nově banka hlídá limit poskytnutých úvěrů ve výši 5 % ovšem JEN pro LTV nad 90 %
  • DSTI (poměr výdajů domácnosti a výše příjmů) – pro úvěry s LTV do 90 % lze poskytnout při současném splnění ukazatele DSTI do 50 % (z původních 45 %)
  • DTI (poměr celkového zadlužení domácnosti a výše příjmů) – pro úvěry s LTV do 90 % již banka nebude podle tohoto ukazatele posuzovat bonitu pro nové úvěry

V souladu s doporučením ČNB nicméně banka bude přísněji posuzovat žádosti pro klienty s kombinací vysokého LTV, DSTI a DTI.

Unicredit bank

Banka velmi striktně omezila možnosti financování nových klientů (klientů, kteří nemají u banky žádnou historii-účet apd.). Novým klientům je možné poskytnout pouze úvěr do výše 60% LTV; parametry úvěru musí splnit DSTI 40%, DTI 8; dále banka neakceptuje příjem ze zahraničí, příjmy z hlavního pracovního poměru kratší než 6měsíců a u podnikatelů vyžduje banka předložit DP za rok 2019 bez ohledu na zákonné prodloužení lhůty pro podání.

Equa bank

Banka ruší možnost uplatnit budoucí příjem z pronájmu; podnikatelům (příjem z podnikání) banka uplatňuje přirážku 0,5% na úrokové sazbě.

Sberbank

od 17.4.2020 zcela pozastavila příjem nových žádostí o hypotéku (účelovou i neúčelovou). Odůvodnění banky je, že stále zpracovává velké množství úvěrů zprostředkovaných z předešlého období s nízkými sazbami. Rovněž banka očekává tisíce nových žádostí o odklad řádných splátek úvěrů.

TIP:

Podmínky bank se neustále mění a není den, kdy by z banky nepřišla nějaká novinka. Pokud potřebujete vědět, jaké šance na úspěšné schválení hypotéky máte, stačí se mi ozvat a společně najdeme vhodné řešení.

Chcete mít přehled o tom, jaké jsou aktuální úrokové sazby a co nového se na finančním trhu děje nebo připravuje?

Jednou za měsíc posílám všem přihlášeným report z toho nejdůležitělšího, co se na trhu s hypotékami stalo, co se chystá a jaký bude další vývoj. Pokud vás tyto informace zajímají, přihlaste svůj email do příští rozesílky:

„Jsem hypoteční a finanční makléř. Umím vám pomoci s vyřízením financování vlastního bydlení i nákupu nemovitosti na investici, vyhledáním nemovitosti, tvorbou finanční rezervy a zajištěním.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

phone-handset linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram