14. 8. 2018

Dědíte nemovitost- jak vyplatit ostatní dědice?

Život nám nepřináší jen veselé okamžiky…

 … ale bohužel i ty smutné. K nejsmutnějším událostem obvykle patří úmrtí v rodině. Pokud jste najednou zdědili nemovitost, musíte počítat s tím, že záhy vám začnou starosti. Ve většině případů totiž nebudete jediní, kdo dědil, a tak vás čeká období, během kterého bude třeba se s dědictvím náležitě vypořádat.

Dědické řízení

Častá je situace, kdy jeden z dědiců má zájem si nemovitost podržet ve svém vlastnictví. Nejjednodušší je, pokud se všichni dědicové vzájemně dohodnou, jakým způsobem bude dědictví vypořádáno. Dohodu o vypořádání dědictví uzavřete u notáře a pokud se žádná ze stran do 14 dnů neodvolá, dohoda nabude právní moci a můžete dál konat.

Jakmile je jasné, že si nemovitost ponecháte, musíte se věnovat tomu, jak vyplatíte ostatní dědické podíly. Většina z nás nedisponuje milionovými konty, proto je nutné si peníze pro další dědice sehnat. Řešením může být sjednání hypotečního úvěru na vyplacení dalších pozůstalých- tzv. za účelem vypořádání dědictví.

Jak postupovat při žádosti o hypotéku na vyplacení dědiců

Nejprve musíte počkat na ukončení dědického řízení. Banka po vás totiž bude požadovat usnesení soudu s doložkou o nabytí právní moci.  To je základní dokument, kterým bance potvrdíte, že jste jediným majitelem nemovitosti a v jaké výši máte ostatní dědice vyplatit.

Nyní si můžete podat žádost o hypoteční úvěr, ke které bude potřeba doložit vše obvyklé –

  1. znalecký odhad,
  2. výpis z katastru nemovitostí (podepsat zástavní smlouvu můžete až ve chvíli, kdy jste v katastru již uvedení jako vlastník nemovitosti),
  3. dále se bude prověřovat vaše bonita a musíte doložit příjmy.

Jakmile bude váš hypoteční úvěr schválen, může banka peníze rovnou poslat na účty ostatních dědiců.

Situace může být však komplikovanější, pokud již splácíte nějaké dluhy nebo jste spolu s nemovitostí dluhy zdědili, případně je zděděná nemovitost zatížená ještě nesplacenou hypotékou.


S vyřešením všech těchto záležitostí ohledně vyplacení dědiců i případných zděděných dluhů vám umím pomoci. Potřebuje poradit? Stačí mi napsat nebo zavolat…

Chcete mít přehled o tom, jaké jsou aktuální úrokové sazby a co nového se na finančním trhu děje nebo připravuje?

Jednou za měsíc posílám všem přihlášeným report z toho nejdůležitělšího, co se na trhu s hypotékami stalo, co se chystá a jaký bude další vývoj. Pokud vás tyto informace zajímají, přihlaste svůj email do příští rozesílky:

„Jsem hypoteční a finanční makléř. Umím vám pomoci s vyřízením financování vlastního bydlení i nákupu nemovitosti na investici, vyhledáním nemovitosti, tvorbou finanční rezervy a zajištěním.“

161 comments on “Dědíte nemovitost- jak vyplatit ostatní dědice?”

  1. Zdědil jsme s bratrem každý polovinu domu. Jak postupovat při odkoupení jeho poloviny. DĚKUJI JI

    1. Dobrý den, (od)koupení realizujete formou kupní smlouvy. Transakci vyřešíte ideálně přes právníka, aby bylo vše provedeno správně. NEBUDOU-LI splněny daňové podmínky pro odpuštění daně z příjmu, bude muset následně prodávající podat daňové přiznání k dani z příjmů (příjem z prodeje).

  2. Dobrý den manželovi umřel otec a dědil čtvrtinu bytu z jeho nevlastní matkou která tet leží v nemocnici po mrtvici není na tom moc dobře,jak se pak vyplácí dědictví ? A jeho nevlastní sestra bydlí v tom bytě máme ted nárok na nějaký nájem? děkuj

    1. Dobrý den, dědictví se vyplácí zpravidla buď v hotovosti, úvěrem nebo individuálním splátkovým kalendářem… záleží, jak se dědicové společně dohodnout. Ohledně nájmu – pokud byt užívá jiná osoba než majitelé, lze teoreticky požadovat poměrnou výši nájemného… zde však ale záleží na celkové situaci- tedy na základě jakého právního důvodu užívá daná osoba byt, kdo platí služby apd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

phone-handset linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram