14. 8. 2018

Dědíte nemovitost- jak vyplatit ostatní dědice?

Život nám nepřináší jen veselé okamžiky…

 … ale bohužel i ty smutné. K nejsmutnějším událostem obvykle patří úmrtí v rodině. Pokud jste najednou zdědili nemovitost, musíte počítat s tím, že záhy vám začnou starosti. Ve většině případů totiž nebudete jediní, kdo dědil, a tak vás čeká období, během kterého bude třeba se s dědictvím náležitě vypořádat.

Dědické řízení

Častá je situace, kdy jeden z dědiců má zájem si nemovitost podržet ve svém vlastnictví. Nejjednodušší je, pokud se všichni dědicové vzájemně dohodnou, jakým způsobem bude dědictví vypořádáno. Dohodu o vypořádání dědictví uzavřete u notáře a pokud se žádná ze stran do 14 dnů neodvolá, dohoda nabude právní moci a můžete dál konat.

Jakmile je jasné, že si nemovitost ponecháte, musíte se věnovat tomu, jak vyplatíte ostatní dědické podíly. Většina z nás nedisponuje milionovými konty, proto je nutné si peníze pro další dědice sehnat. Řešením může být sjednání hypotečního úvěru na vyplacení dalších pozůstalých- tzv. za účelem vypořádání dědictví.

Jak postupovat při žádosti o hypotéku na vyplacení dědiců

Nejprve musíte počkat na ukončení dědického řízení. Banka po vás totiž bude požadovat usnesení soudu s doložkou o nabytí právní moci.  To je základní dokument, kterým bance potvrdíte, že jste jediným majitelem nemovitosti a v jaké výši máte ostatní dědice vyplatit.

Nyní si můžete podat žádost o hypoteční úvěr, ke které bude potřeba doložit vše obvyklé –

  1. znalecký odhad,
  2. výpis z katastru nemovitostí (podepsat zástavní smlouvu můžete až ve chvíli, kdy jste v katastru již uvedení jako vlastník nemovitosti),
  3. dále se bude prověřovat vaše bonita a musíte doložit příjmy.

Jakmile bude váš hypoteční úvěr schválen, může banka peníze rovnou poslat na účty ostatních dědiců.

Situace může být však komplikovanější, pokud již splácíte nějaké dluhy nebo jste spolu s nemovitostí dluhy zdědili, případně je zděděná nemovitost zatížená ještě nesplacenou hypotékou.


S vyřešením všech těchto záležitostí ohledně vyplacení dědiců i případných zděděných dluhů vám umím pomoci. Potřebuje poradit? Stačí mi napsat nebo zavolat…

Chcete mít přehled o tom, jaké jsou aktuální úrokové sazby a co nového se na finančním trhu děje nebo připravuje?

Jednou za měsíc posílám všem přihlášeným report z toho nejdůležitělšího, co se na trhu s hypotékami stalo, co se chystá a jaký bude další vývoj. Pokud vás tyto informace zajímají, přihlaste svůj email do příští rozesílky:

„Jsem hypoteční a finanční makléř. Umím vám pomoci s vyřízením financování vlastního bydlení i nákupu nemovitosti na investici, vyhledáním nemovitosti, tvorbou finanční rezervy a zajištěním.“

167 comments on “Dědíte nemovitost- jak vyplatit ostatní dědice?”

  1. Dobrý den

    Zemřela mám maminka.Jsmw 3 setry.Po naší mamce zůstal byt v kterém bydlí naše jedná setra která by nás měla vyplatit z toho bytu.Byt byl odhadnutý na 2000 000 Kč . Kolik by nás dvě sestry měla vyplatit když se ten byt prodá?
    Co máme dělat když se ta naše třetí setra nebude chtít odstěhovat a prodat ten byt, protože nám bylo řečeno že k prodeji bytu musí být souhlas všech třech dědiců, co když nám ta setra nebude chtít dát souhlas k tomu?? Jak máme postupovat dál???
    Dále jsem byla informovaná že ta naše sestra co v tom bytě bydlí ,by nám mohla splácet po nějaké částce údajně tu naši náležící třetinu z toho bytu , kolik by nám tak mohla splácet?? Pokud to půjde. A jak při takové možnosti podstupovat,kam jít s kým nebo kde se domluvit jestli by to bylo možné že by nám to mohla takto splácet.
    Dále naše mamka měla na učte nějaké finanční prostředky, které se rozdělily na nás 3 sestry a jejího manžela .na učte bylo tak plus mínus 450 000 Kč ,mamčin manžel ten byt po mamce nedědí protože oni bydleli spolu v něm bytě který patří tomu manželovi tak se to rozdělilo že ten její manžel zdědí čelí jejich kde oni dva bydleli a nám sestrám zůstane celý druhý byt v kterým bydlí jedna z nás sester.
    Paní notářka nějakým způsobem rozdělila ty finanční prostředky mezi nás 4 . Ale myslíme si že to rozdělila nějak špatně.Že z těch 450 000 Kč nám rozpočitala pro nás 3 sestry jen částku okolo 17 000 Kč a to se nám zdá nějak hodně málo. Myslíme si že to rozpočitala nějak špatně. Můžete mi napsat jak se to má rozpočítat z částky 450 000 Kč na 3 sestry a manžela od mamky?? Děkuji předem za odpovědi na všechny moje otazky. NEPEŘILOVÁ

    1. Dobrý den, děkuji za rozsáhlý dotaz. Pokusím se vše zodpovědět.

      1. v případě prodeje bytu náleží každému z vlastníků podíl odpovídající vlastnického podílu na nemovitosti
      2. v případě, že k prodeji nedojde a sestra v bytě zůstane bydlet, vyplatí každého spoluvlastníka odpovídajícím podílem z odhadu, tj. ze 2mil; konkrétní částky byste si měly dohodnout s notářem v rámci dohody o vypořádání dědictví
      3. hotovost na účtu se dědí dle dědické třídy 1, tedy manžel má 1/2 a zbytek se dělí mezi děti; notáře bych požádala o vysvětlení, jak došel k jednotlivým částkám ze zůstatku na účtu

  2. Dobrý den, jak postupovat,když realitní kancelář špatně vyplatila dědické podíly z prodeje nemovitostí.

    1. Dobrý den, realitní kancelář jistě vyplatila částky podle dokumentu, který jste uzavřeli a na částkách se dohodli. Pokud jste chybné rozdělení poměrů částek zjistili až po dokončení transkace, pak se můžete pokusit o smírčí dohodu se zbývajícími dědici anebo se obrátit na soud.

  3. Dobrý den,je nás pět sourozenců a tatínek.Tatinek vlastní dům.Jedna že sester by mela zájem o koupi domů,s tím že,nás ostatní sourozence vyplatí.Tatinek souhlasí a o svůj podíl nemá zájem.Otazka zní,Na kolik dílů se budou dělit penize za dům??Má i ona nárok na svůj díl nebo je to hloupost??moc děkuji Pulková

    1. Dobrý den, vyrovnání podílů sourozenců by mělo být stejné, jako v případě dědictví. Tedy sestra si nechá svůj zákonný díl a ostatní sourozence vyplatí z jejich zákonného dílu.

  4. Zdědil jsme s bratrem každý polovinu domu. Jak postupovat při odkoupení jeho poloviny. DĚKUJI JI

    1. Dobrý den, (od)koupení realizujete formou kupní smlouvy. Transakci vyřešíte ideálně přes právníka, aby bylo vše provedeno správně. NEBUDOU-LI splněny daňové podmínky pro odpuštění daně z příjmu, bude muset následně prodávající podat daňové přiznání k dani z příjmů (příjem z prodeje).

  5. Dobrý den manželovi umřel otec a dědil čtvrtinu bytu z jeho nevlastní matkou která tet leží v nemocnici po mrtvici není na tom moc dobře,jak se pak vyplácí dědictví ? A jeho nevlastní sestra bydlí v tom bytě máme ted nárok na nějaký nájem? děkuj

    1. Dobrý den, dědictví se vyplácí zpravidla buď v hotovosti, úvěrem nebo individuálním splátkovým kalendářem… záleží, jak se dědicové společně dohodnout. Ohledně nájmu – pokud byt užívá jiná osoba než majitelé, lze teoreticky požadovat poměrnou výši nájemného… zde však ale záleží na celkové situaci- tedy na základě jakého právního důvodu užívá daná osoba byt, kdo platí služby apd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

phone-handset linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram