fbpx
Co je to PODPOJIŠTĚNÍ a co vás v praxi čeká?

Podle občanského zákoníku má pojišťovna právo krátit pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojištěná částka.

Uveďme si příklad:


- Částka, na kterou se pojistíte, je 200tis

- Skutečná hodnota pojištěné věci je ale 400tis

- Podpojištění je tedy 50%. V případě, že by došlo k pojistné události, pojišťovna bude plnit pouze 100tis namísto celé hodnoty pojištěné věci.

- Na základě podpojištění tak zkrátí plnění o 50%


Pozor na podpojištění v domácnosti!

 

S tímto se nejčastěji setkávám u optimalizací smluv svých klientů: do pojistné částky je potřeba započítat celou domácnost, to znamená prakticky veškeré vybavení a to může být i celý obsah šatních skříní (běžný šatník 4členné rodiny může mít hodnotu okolo 250-300tis). Bohužel se setkávám s tím, že na tuto částku je běžně pojištěná celá domácnostL

Podpojištění domu nebo bytu! Pozor na růst cen nemovitostí!

 

Obzvláště u pojistných smluv, které byly sjednány před léty a na které nikdo v průběhu let „nesáhl“ mívají velký problém s tím, nakolik je pojištěná hodnota nemovitosti. Průměrný roční růst hodnoty nemovitostí se pohybuje v některých krajích až o 30% ročně a to u smluv starších např. 5-10ti let může znamenat závažný problém.

 

Podpojištění u aut- konkrétně u havarijního pojištění

 

Velká část pojišťovaných vozidel má ve skutečnosti nižší hodnotu, než je pojistná částka určená v pojistné smlouvě. Stává se velmi často, že klienti určují cenu auta podle jeho kupní ceny nebo srovnáním podobných aut na trhu s ojetinami. Cenu vozidla přitom ovlivňuje značka, počet najetých km a rok výroby.