7. 6. 2019

Koupě nemovitosti v zahraničí? Jde to!

Jak jsou na tom naše banky s financováním koupě v zahraničí?

Hypotéky na nemovitost v zahraničí naše banky poskytují, ne sice všechny ale najdou se takové. Pro poskytnutí hypotéky ke koupi nemovitosti v zahraničí je ale jedno podstatné “ale” – je nutná zástava v podobě nemovitosti v České republice.

Nebo pokud uvažujete o koupi nemovitosti například v Alpách, pak je možné u jedné banky ručit touto nemovitostí bez nutnosti dozástavy v Čechách.

Sazba úroku, podmínky a nutný minimální vklad závisí na vaší individuální finanční situaci. Standardně je možné získat hypotéku až do 60-70 procent ceny nemovitosti. Obecně lze říci, že hypotéky v eurech jsou vázané na EURIBOR (The Euro Interbank Offered Rate – nejčastěji používaný index u zahraničních hypoték v eurech).

Úrokové sazby se pohybují okolo 2,9 až 4 procent. Požadavky na sjednání hypotéky závisí na mnoha faktorech, např. na délce úvěru, částce, zemi nebo na konkrétní bance.

Je také důležité rozumět technickým podmínkám hypotéky, včetně indexu, na který je vázána, protože např. úrokové míry centrálních bank, např. ECB, se mohou výrazně lišit od měr mezibankovních, jako již zmíněný EURIBOR.

informaceDále je potřeba znát daňovou legislativu dané země, kde nemovitost kupujete a to především:

  1. jak, kdy se musí zaplatit, kam a v jaké částce a z čeho se vypočítá daň z nemovitosti,
  2. jak je to možnostmi sezonního pronájmu, a jaká pravidla proto platí
  3. jak je to v konkrétní zemi s pojištěním nemovitosti
  4. jak přihlásit nebo odhlásit služby (voda, elektřina, plyn atd)

kosikKoupě v nemovitosti v Chorvatsku

Jestliže uvažujete o koupi nemovitosti například v Chorvatsku, pak první co musíte vyřídit je aby vám místní finanční úřad přidělil tamní daňové číslo. To není nic složitého (je to obdobný postup, jako u nás- kdy se přihlásíte na finanční úřad a ten vám přidělí číslo).

Daň z nabytí se v Chorvatsku platí stejná, jako u nás- 4%, ale s tím že musí být uhrazená do 1 měsíce od převodu a finanční úřad vás sám vyzve.

Právní poplatky se pohybují cca 1% z kupní ceny + daň.

bydleniRoční poplatek z nemovitosti má dvě pravidla:

  1. když jste přihlášeni k trvalému pobytu- nic neplatíte,
  2. když se jedná o „letní nemovitost“ bez trvalého pobytu, pak je poplatek cca 0,5-2 EUR/m2 plochy/rok a stejně jako u nás o konkrétní výši rozhodují obecní úřady.

Svoz odpadu je pak cca stejný, jako poplatek z nemovitosti/rok.

Uvažujete o koupi “letního sídla”, ale nejste si jistí, zda by vám banka na váš záměr půjčila? Stačí mi zavolat nebo napsat.

Chcete mít přehled o tom, jaké jsou aktuální úrokové sazby a co nového se na finančním trhu děje nebo připravuje?

Jednou za měsíc posílám všem přihlášeným report z toho nejdůležitělšího, co se na trhu s hypotékami stalo, co se chystá a jaký bude další vývoj. Pokud vás tyto informace zajímají, přihlaste svůj email do příští rozesílky:

„Jsem hypoteční a finanční makléř. Umím vám pomoci s vyřízením financování vlastního bydlení i nákupu nemovitosti na investici, vyhledáním nemovitosti, tvorbou finanční rezervy a zajištěním.“

8 comments on “Koupě nemovitosti v zahraničí? Jde to!”

  1. Dobry den; mam vazny zajem si zakoupit investicni nemovitost na kanarskych ostrovech. Bohuzel nemam zadnou nemovitost v CR; kterou bych mohl rucit. Mate nejaky typ jak ziskat Hypotecni uver v Ceske republice za vyhodnych podminek ? Dekuji

    1. Dobrý den, tuzemské banky mohou poskytnout hypotéku pouze se zástavou v ČR anebo v Rakousku nebo Slovensku. Pro nákup nemovitosti v EU je možné požádat o hypotéku (v tomto případě) Španělskou banku (zpravidla pro občany EU platí 60-70%LTV a prokázání příjmů a pobytu v EU).

  2. Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu ohledně hypotéky pri koupi nemovitosti v Chorvatsku. Chtěli bychom půjčit 50% z ceny, zástava v ČR by byla možná. Víme o možnosti neúčelové hypo, která má vyšší úrokové sazby,proto bychom rádi věděli,zda je také jiná možnost.

    Děkuji
    Hana Švubová

    1. Dobrý den,financování nákupu nemovitosti v zahraničí jde ve vašem případě dvěmi způsoby. Jeden je americká hypotéka se splatností max. 20- 25let, a druhá možnost je účelová hypotéka se splatností až 30let s nižším úrokem než u americké hypotéky; účel může být refundace vynaložených nákladů na pořízení nemovtiosti, rekonstrukce (proběhlá i budoucí), vypořádání zápujčky v rodině aj.

  3. Dobrý den, zvažuju koupi stavebního pozemku v zahraničí. Uvažuju nad Portugalskem, Kanárskými ostrovy a Indonésií. Určitě by se jednalo o hypotéku. Jsem teď ve fázi rešerše, tedy zjišťuju vstupní info, jak to kde chodí a jaké existují možnosti. Budu ráda za nějakou radu/tip od zkušené osoby, což jste, jak vidím na Vašem uper webu, Vy 🙂 Díky moc, Kateřina

    1. Dobrý den, děkuji za váš dotaz. Ohledně nákupu nemovitosti v zahraničí tak lze financovat hypotékou (neúčelová Americká hypotéka) za předpokladu, že v zástavě bude nemovitost na území ČR. Finance z Americké hypotéky pak můžete využít na cokoliv. U nákupu v zahraničí je potřeba počítat s kurzovým rizikem- úvěry v ČR jsou zpravidla poskytovány v CZK.

  4. Dobrý den, chtěl bych si koupit apartmán v alpách k pronájmu v hodnotě cca 5.000.000 kč. Mám vlastní byt v hodnotě cca 2.000.000 kč, kterým bych byl ochoten ručit a v bance mě odmítli s odůvodněním, že mně poskytnou pouze půjčku v hodnotě 80% ceny mého bytu, jako by nemovitost v alpách neměla žádnou hodnotu (novostasba, hotel se smlouvou na trvalý příjem z pronájmu). Chtěl bych se zeptat jestli nevíte o nějaké finanční instituci, u které by to bylo možné.

    1. Dobrý den,
      na trhu jsou dvě banky, které umí financování zahraniční nemovitosti- konkrétně v Rakousku. Funguje to tak, že do zástavy se u těchto bank bere i kupovaná nemovitost (banky si udělají ocenění nemovitosti, znají místní legislativní procesy).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

phone-handset linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram