fbpx

Jak zvolit fixaci úrokové sazby a vydělat na ní?

Váháte jakou fixaci u své hypotéky zvolit?

Fixace úrokové sazby znamená dobu, po kterou vám banka garantuje stejnou úrokovou sazbu hypotéky, jako jste dostali v době sjednání úvěru.

Na konci platnosti této doby (fixace) vám banka pošle návrh nového úroku do dalšího období splácení vaší hypotéky. Tento úrok už vzhledem k minulým extrémně nízkým sazbám, kterým už je konec, bude na 100% vyšší než jaký máte v aktuální smlouvě.

Díky novele zákona o spotřebitelském úvěru (tedy i hypotéce) z roku 2016 je možné hypotéku kdykoliv zcela nebo z části splatit což dělá z dlouhodobých fixací úrokové sazby  velkou výhodu. S mimořádnou splátkou tak nemusíte čekat na konec fixace.

Dlouhé fixace (více jak 5let) je možné v současné době sjednat u většiny bank. Úroková sazba delších fixací je zpravidla vyšší než u fixací kratších. Nicméně při detailnějším pohledu se jedná o budoucí výhodu.

V současné době je možné sjednat fixaci úrokové sazby klidně i na celou dobu splatnosti úvěru (zde je potřeba víc počítat a zvážit výhody/nevýhody). Nejčastěji sjednávanou dobou fixace (po 5ti leté) je 8 a 10 let.

 


"Jak uspořit peníze i když splácíte hypotéku?
V tomto infografu vám to ukážu."

V příkladu vidíte, že pokud budete mít 5ti letou fixaci, tak pro následující období máte tři možné situace vývoje na trhu

* Optimistický (úrok se nepohne, nebo jen minimálně)- oproti 10ti leté fixaci PRODĚLÁTE "JEN" 36.842,-.

* Realistický (velmi pravděpodobně úrok vzroste)- oproti 10ti leté fixaci PRODĚLÁTE -262.586,-.

* Pesimistický (pokud se na trhu něco hodně nepovede, z největší pravděpodobností to bude mít za následek krizi a růst cen obecně)- oproti 10ti leté fixaci PRODĚLÁTE - 491.669,-.


Pokud však máte 10ti letou fixaci (garanci) úrokové sazby, jako v tomto případě, pak jste na úvěru vydělali pravděpodobně téměř 270tis (popř. 500tis).


 

Jestliže ještě zvažujete, jakou délku fixace úroku zvolit, možná vám tento příklad pomůže. A kdybyste přece jen potřebovali spočítat konkrétní čísla, stačí mi napsat do messengera (vpravo dole na stránce) a můžeme se na to podívat:-)

 

 

Comments are closed.

Facebook Messenger