fbpx

Koupě nemovitosti v zahraničí? Jde to!

Jak jsou na tom naše banky s financováním koupě v zahraničí?

Hypotéky na nemovitost v zahraničí naše banky poskytují, ne sice všechny ale najdou se takové. Pro poskytnutí hypotéky ke koupi nemovitosti v zahraničí je ale jedno podstatné "ale" – je nutná zástava v podobě nemovitosti v České republice.

Nebo pokud uvažujete o koupi nemovitosti například v Alpách, pak je možné u jedné banky ručit touto nemovitostí bez nutnosti dozástavy v Čechách.

Sazba úroku, podmínky a nutný minimální vklad závisí na vaší individuální finanční situaci. Standardně je možné získat hypotéku až do 60-70 procent ceny nemovitosti. Obecně lze říci, že hypotéky v eurech jsou vázané na EURIBOR (The Euro Interbank Offered Rate - nejčastěji používaný index u zahraničních hypoték v eurech).

Úrokové sazby se pohybují okolo 2,9 až 4 procent. Požadavky na sjednání hypotéky závisí na mnoha faktorech, např. na délce úvěru, částce, zemi nebo na konkrétní bance.

Je také důležité rozumět technickým podmínkám hypotéky, včetně indexu, na který je vázána, protože např. úrokové míry centrálních bank, např. ECB, se mohou výrazně lišit od měr mezibankovních, jako již zmíněný EURIBOR.

Dále je potřeba znát daňovou legislativu dané země, kde nemovitost kupujete a to především:

 

  1. jak, kdy se musí zaplatit, kam a v jaké částce a z čeho se vypočítá daň z nemovitosti,
  2. jak je to možnostmi sezonního pronájmu, a jaká pravidla proto platí
  3. jak je to v konkrétní zemi s pojištěním nemovitosti
  4. jak přihlásit nebo odhlásit služby (voda, elektřina, plyn atd)

 

Koupě v nemovitosti v Chorvatsku

Jestliže uvažujete o koupi nemovitosti například v Chorvatsku, pak první co musíte vyřídit je aby vám místní finanční úřad přidělil tamní daňové číslo. To není nic složitého (je to obdobný postup, jako u nás- kdy se přihlásíte na finanční úřad a ten vám přidělí číslo).

Daň z nabytí se v Chorvatsku platí stejná, jako u nás- 4%, ale s tím že musí být uhrazená do 1 měsíce od převodu a finanční úřad vás sám vyzve.

Právní poplatky se pohybují cca 1% z kupní ceny + daň.

Roční poplatek z nemovitosti má dvě pravidla:

  1. když jste přihlášeni k trvalému pobytu- nic neplatíte,
  2. když se jedná o „letní nemovitost“ bez trvalého pobytu, pak je poplatek cca 0,5-2 EUR/m2 plochy/rok a stejně jako u nás o konkrétní výši rozhodují obecní úřady.

Svoz odpadu je pak cca stejný, jako poplatek z nemovitosti/rok.

 

Uvažujete o koupi "letního sídla", ale nejste si jistí, zda by vám banka na váš záměr půjčila? Stačí mi zavolat nebo napsat:

Odesláním tohoto formuláře souhlasím s využitím sdělených informací pro marketingové účelyOdesláním tohoto formuláře souhlasím s odběrem novinek

 

 

Comments are closed.

Facebook Messenger